Świat opiera się na kłamstwie

Świat opiera się na kłamstwie. Brzmi strasznie? Owszem. Bardzo chciałabym móc temu zaprzeczyć, ale to niestety prawda. Przekonuję się o tym każdego dnia.

Zachwycamy się grzanym winem w kawiarni. Personel opowiada nam, że to sekretna receptura szefa. Nikt jej nie zna, ale znajdują się tam goździki, wanilia, cynamon i inne, a wszystkie składniki w tajemniczych proporcjach. To nic, że w rzeczywistości, wielki baniak kryje w sobie wino z kartonu, 1 euro za litr, doprawione cukrem oraz mieszanką przypraw w ilości zdecydowanie za małej.

Gdy w sklepie pytamy, z jakiego materiału zrobiony jest naszyjnik, sprzedawca wymienia różne materiały, stopy, metale oraz szkło. W żadnym wypadku, nie wspomni o sztucznym tworzywie. Bo przecież nie wypada.

Gdy moi klienci pytają o rodzaj kamienia, odpowiadam zgodnie z prawdą, albo uczciwie przyznaję, że nie wiem. Jak coś jest z plastiku, mówię wprost. Wierzę w inteligencję moich gości. Tyle tylko, że ja artystów i twórców prac, które sprzedaję, znam z imienia i nazwiska. Spotykam się z nimi, rozmawiam i pytam o materiał z jakiego zrobione są dane wyroby, gdy mam chociaż cień wątpliwości. Sprzedawcy w większości sklepów z masówką, takiej możliwości nie mają. Nie ich to wina, ale czy wobec tego, nie mogą być uczciwi? Pewnie nie mogą. Bo szef, kierownik czy inny przełożony, surowo tego zabronił.

Podobnie rzecz ma się z kawą. Ekspres nam wsiadł, został mały Nescafe Dolce Gusto na kapsułki. Kawa nie jest jakaś bardzo zła, ale smak jest nieporównywalnie inny do kawy, którą oferowaliśmy jakiś czas temu. Przecież nie będę gości oszukiwała. Szef nie ma nic przeciwko temu. Szanujemy tych, którzy nas odwiedzają. Należy im się szczerość. Oni to naprawdę docenią. Zaufają i wrócą w przyszłości, nawet jeśli ta kawa, nie powali ich na kolana.

Nie lubię być okłamywana przez sprzedawców. Jeśli raz się zawiodę, drugi raz nie wrócę i nie zaufam. A do tego, będę podejrzliwie patrzeć na każdego, kto zachwala mi jakiś produkt, nawet jeśli będzie on najlepszej jakości.

Leave a Reply